Masz pytania? tel.: 32 4564364 lub 723 550 755 | dziupla@wodzislaw-slaski.pl

 

Zadanie 3. Animacja społeczno-kulturalna – podsumowanie

Lis 26, 2022

Zadaniem przewidziano objęcie 20 wychowanków. Realizacja trafiła do szerszego grona beneficjentów (67 osób) ze względu na organizowane imprezy otwarte.

Praca animatora społeczno-kulturalnego przebiegała w większości przypadków w formie organizowania dwóch wydarzeń czterogodzinnych w miesiącu dla wychowanków wszystkich świetlic WPWD „Dziupla” (ogółem 32 wydarzenia). Celem przedsięwziętych działań był wzrost świadomości i ekspresji kulturalnej poprzez kreatywne organizowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Animator przygotowywał wydarzenia integrujące podopiecznych wszystkich świetlic, co sprzyjało budowaniu pozytywnych relacji i więzi społecznych. Imprezy kulturalne sprzyjały także interioryzacji cennych wartości i sprzyjały procesowi socjalizacji młodych ludzi.

Podczas organizowanych wydarzeń dzieci rozwijały swoje umiejętności artystyczne, kulinarne, zręcznościowe czy wokalne. Z uwagi na to, że skupiono się na integracji różnych środowisk (świetlic), podopieczni poznawali się bliżej oraz chętnie angażowali się we wspólne zajęcia. W ramach realizacji zadania były organizowane także wycieczki, spacery, podchody terenowe.

Zadanie realizowane było w powiązaniu z porami roku („Pożegnanie lata z Dziuplą”, „Dzień Spadającego liścia”, „ Pierwszy Dzień Wiosny”, wiosenny „Dzień Ziemi”- sprzątanie świata w Rodzinnym Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”, „Pomagamy pszczołom w Dziupli”, jesienny „Dzień Pieczonego Ziemniaka”), wypoczynkiem letnim (Grillowanie na wakacji powitanie”, wycieczka do Pszczyny, ognisko i dyskoteka obozowa, zwiedzanie Mini – zoo, zakończenie wakacji - „Trochę wody dla ochłody”), obchodzonymi świętami („Mikołajki”, „Kolędowanie w Dziupli”, wielkanocne „Świąteczne podchody” oraz „Śniadanie Wielkanocne”, karnawałowy „Bal przebierańców”, „Dzień Chłopaka” ), ale też służyło poznawaniu miasta, jego historii, tradycji kulturowych (Dzień Podziemnego Państwa Polskiego), promocji zdrowia, w tym uprawiania sportu („Frazeosporcizna” - warsztaty językowo - sportowe, „Dzień Dziecka na sportowo”), spotkaniom ze sztuką i rękodziełem („Dzień Origami”, „Barwny recykling”, warsztaty szycia „Igłą i nitką” ), Animator współpracował z instytucjami i organizacjami z Wodzisławia Śląskiego m. in. z Muzeum, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną, WUTW.

Największym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia:

  • „Dziuplowe strachy” - zorganizowane z okazji Halloween konkursy, zabawy taneczne w połączeniu z zajęciami kulinarnymi.

  • „ Kolędowanie w Dziupli” - śpiewanie kolęd przy gitarze i trąbce w połączeniu z biesiadowaniem przy wigilijnym stole.

  • „ Dzień Pizzy” - zajęcia kulinarne, twórcze, konkursy tematyczne.

  • „Bal przebierańców” - zabawy z muzyką, konkurs na najlepsze przebranie, zajęcia kulinarne.

  • „Śniadanie Wielkanocne – ucztowanie przy wielkanocnym stole połączone z zabawą, konkursami, barwieniem jaj, przybliżeniem tradycji wielkanocnych.

  • „Barwny recykling” - wykonywanie koszulek ze specjalnymi zdjęciami połączone z wiadomościami na temat wtórnego przetwarzania.

  • „Dzień Dziecka na sportowo” - impreza otwarta na stadionie, zawody sportowe, konkursy, zajęcia tematyczne twórcze oraz taneczne.

  • „Piżama party w Dziupli – nocka w Dziupli – zabawy taneczne, zajęcia kulinarne, twórcze – dekorowanie koszulek, wspólne oglądanie wybranego filmu.

Zajęcia w ramach tego zadania były urozmaicone, atrakcyjne dla uczestników w różnym wieku. Z całą pewnością wpływały na rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży i kształtowały postawę otwartą na świat kultury oraz otoczenie.

 

 

 

Znajdziesz nas na

Sekretariat

poniedziałek, wtorek, czwartek: 8:15 - 16:00
środa, piątek: 8:15 - 15:00

Adres: ul. Czyżowicka 29b, 44-300 Wodzisław Śląski

Telefon: 32 456 43 64, 723 550 755

Biuletyn Informacji Publicznej

 

 

Wodzisławskie Centrum Kultury

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

Top