Masz pytania? tel.: 32 4564364 lub 723 550 755 | dziupla@wodzislaw-slaski.pl

 

Carpe diem !

Sie 07, 2020

Wychowankowie WPWD „ Dziupla” dzięki zwycięstwu w konkursie zorganizowanym przez Fundację ING Dzieciom spędzili pełne wrażeń 12 dni w Wiśle. Cały turnus podzielono na dwa bloki tematyczne: „ Kreatywny turysta” oraz „ Artystyczna dusza”, które miały na celu rozwój zainteresowań i talentów u dzieci oraz pokazania im w jaki sposób można wykorzystać czas wolny.

Przewodnim mottem zajęć „ Kreatywnego turysty” było „ Otwórz szeroko oczy, nastaw uszu, węsz, szukaj, obserwuj, pytaj...”. Dzieci uczestniczące w zajęciach pozyskały nowe umiejętności z zakresu: terenoznawstwa i orienteeringu czyli sztuki orientacji w terenie, odczytywania i sporządzania map. Na zajęciach w terenie sprawdzili swoją wiedzę, przechodząc specjalnie stworzoną grę terenową. Przeprowadzone tematy to: „ Udane wycieczki to te, z których wszyscy wracają zadowoleni, ale przede wszystkim cali i zdrowi”; „Orienteering- o co chodzi w tych mapach?”; „ Czy jestem kreatywnym turystą?”.

Natomiast w „ Artystycznej duszy” wychowankowie podczas zajęć plastyczno-technicznych przekonali się, że plastikowe butelki mogą mieć „drugie życie”. Wszystko co spróbowali z nich skonstruować, zależało od ich dziecięcej wyobraźni. Przeprowadzone tematy to: „ W krainie kwiatów” ; „Nasze pieski”; „Dzwonki na wietrze”.

Zorganizowane było uczestnictwo w :

- Muzeum Beskidzkie w Wiśle- lekcja muzealna- „ Na lekcji w wiślańskiej szkole”- została przybliżona historia dawnej szkoły, dzieci liczyły na starym liczydle, spróbowały pisania alfabetem gotyckim oraz prawdziwym gęsim piórem maczanym w atramencie.

- Chlebowa Chata w Brennej- W programie: zwiedzanie chaty, zobaczenie niezbędnych do życia wyposażenia domu; w stodole- narzędzia i maszyny używane dawniej w polu. Wychowankowie dowiedzieli się również wielu ciekawostek z życia pszczół.

- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu- Zwiedzanie ogrodu zoologicznego oraz obserwacja pokazu lotów ptaków drapieżnych i sów;

- Chata Kawuloka w Istebnej - Zwiedzanie starej drewnianej izby, pełnej dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i narzędzi, jakich w swym warsztacie używał Kawulok;

- Centrum Pasterskie w Koniakowie- wychowankowie zapoznali się z tematyką gospodarki pasterskiej oraz z codziennym życiem pasterzy na hali;

- Ścieżka edukacyjna w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej- dzieci poznały florę i faunę beskidzkich lasów, historię terenu. Dowiedziały się jakie są formy ochrony przyrody. Poprzez zabawę, ciekawe zagadnienia dzieci zagłębiły swoją wiedzę na tematy przyrodniczo-leśnicze.

- wjazd kolejką na górę Szyndzielnie;

- wędrówka górskim szlakiem- zdobycie góry Klimczok;

- zwiedzanie:

  • Amfiteatr im. Stanisława Hadyny- Wisła Centrum;;

  • Pomnik Źródeł Wisły- Wisła;

  • Aleja Gwiazd Sportu- Wisła Centrum;

  • Zabytkowy Park Przygód w Parku Kopczyńskiego;

  • Galeria „ Sportowe Trofea Adama Małysza”- Wisła Oaza;

  • Figura Adama Małysza z białej czekolady- Wisła Centrum „Dom Zdrojowy” pl. B. Hoffa;

  • Skocznia Narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince;

  • spacer po Bulwarze Księżycowym w Wiśle;

Ponadto:

- zajęcia multimedialne z Fundacją CoderDojo- spotkanie z technologią- zaprojektowanie własnego plakatu, komiksu czy budowli w 3D;

- wieczór z filmem pt. Benji;

- dyskoteka; ognisko

Znajdziesz nas na

Sekretariat

poniedziałek, wtorek, czwartek: 8:15 - 16:00
środa, piątek: 8:15 - 15:00

Adres: ul. Czyżowicka 29b, 44-300 Wodzisław Śląski

Telefon: 32 456 43 64, 723 550 755

Biuletyn Informacji Publicznej

 

 

Wodzisławskie Centrum Kultury

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

Top